Zaproszenie ze zdjęciem? Co musisz wiedzieć, by dokonać trafnego wyboru zdjęcia do projektu?

Garść praktycznych wskazówek!

Zaproszenia za zdjęciem, to wiodący tren pierwszokomunijny w 2022 roku!

🤔Zaproszenie ze zdjęciem nie tylko podkreśla jego indywidualny charakter poprzez personalizację, ale też poza swoją oczywistą funkcją, pełni rolę niezwykłej pamiątki! Zdjęcie stanowiące centralny punkt zaproszenia akcentuje jego unikatowość, a dobór najwyższej jakości dodatków tworzących całokształt zaproszenia i precyzja jego wykonania sprawiają, że jest to wybór, który zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta! Zwłaszcza, że jest z czego wybierać, gdyż linie zaproszeń i dodatków pierwszokomunijnych GOLD COLLECTION i SILVER COLLECTION oferują mnogość różnorodnych wzorów spośród których każdy ma możliwość wyboru wg własnych preferencji i gustu!

➡Decydując się jednak na wybór tego typu zapeszenia musimy wpierw uświadomić sobie, że na ostateczny efekt wizualny zamówionego projektu w ogromnej mierze wpływa nadesłane przez nas zdjęcie! Myśląc o tego typu wzorze warto więc zastanowić się jakim zdjęciem dysponujemy i czy ewentualnie jesteśmy w stanie podjąć wysiłek, by samodzielnie wykonać odpowiednie zdjęcie lub zlecić jego wykonanie fotografowi. W tym drugim przypadku warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej, ale jeśli nie posiadamy zdjęć sesyjnych, to tak naprawdę nic straconego!

Dziś każdy niemalże z nas dysponuje smartfonem w których aparaty fotograficzne są już na tyle zaawansowane, iż jesteśmy w stanie niewielkim wysiłkiem uzyskać satysfakcjonujący efekt, wystarczający na potrzeby zaproszenia, czy dodatków pierwszokomunijnych ze zdjęciem naszej pociechy.

🧐Jeśli zdecydujesz się na tę opcję skorzystaj proszę z kilku moich porad, które pozwolą Ci uzyskać satysfakcjonujący efekt i sprawią, że wykonana przez Ciebie fotografia będzie pięknie prezentować się na zaproszeniu mojego autorstwa!

➡📷PO PIERWSZE – ZADBAJ O DOBRE OŚWIETLENIE! Najlepszym światłem, jest oczywiście te naturalne, dzienne. Znajdź miejsce, gdzie wpada dużo dziennego światła i poczekaj na jasny, słoneczny dzień. Nigdy nie wykonuj zdjęć pod światło! Świtało w twarz to klucz do dobrze oświetlonego portretu! Jeśli uznasz, że światła wciąż jest zbyt mało możesz jeszcze doświetlić sylwetkę dodatkową lampą ( o neutralnym lub białym świetle) lub jeśli posiadasz aparat z funkcją portretu ( rozmywa ono tło za sylwetką) wykonać zdjęcie w plenerze – takie zdjęcia na tle zieleni prezentują się niezwykle naturalnie i pięknie!

➡📷PO DRUGIE – TŁO – IM JAŚNIEJSZE I BARDZIEJ NEUTRALNE TYM LEPIEJ! Tło ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku zdjęć portretowych wykorzystywanych przy zaproszeniach. Znajdź gładką ścianę ( najlepiej białą lub jasnoszarą), jeśli zaś nie posiadasz takiej wykorzystaj materiał zawieszając go tak, by tworzył tło. Możesz też wykonać zdjęcie w plenerze na tle zieleni, pól lub lasu jeśli posiadasz w aparacie funkcję portretową lub rozmycia tła. Pamiętaj, że sylwetka powinna być oddalona od tła na dwa-trzy kroki- wówczas uzyskamy delikatniejszy efekt, a faktura planu znajdującego się z tyłu nie będzie widoczna.

➡📷PO TRZECIE- ODPOWIEDNI UBIÓR! Warto przemyśleć kwestię ubioru, gdyż powinien być on spójny z charakterem zaproszenia i okazją na jakie jest ono przygotowywane. Dobrze sprawdzi się tu strój komunijny w postaci alby lub garniturku, lecz nie jest to warunek konieczny. Elegancka koszula, delikatna sukienka, czy gładka bluzeczka zaprezentują się równie dobrze. Ważne jest by pozbawione one były wyrazistych kolorów i wzorów i raczej stapiały się z otoczeniem aniżeli wybijały się z niego. W przypadku ubioru należy też przemyśleć kwestie fryzury i dodatków. Delikatny kwiat lub wianuszek na głowie doda zdjęciu komunijnego akcentu, a świeca lub różaniec w ręku będą oryginalnymi dodatkami!

➡📷PO CZWARTE – PROPORCJE! W przypadku zaproszeń ze zdjęciem najbardziej pożądane fotografie to te portretowe, czyli od pasa w górę! Skupmy się zatem na twarzy dziecka, zachęćmy je do delikatnego uśmiechu i naturalności. Oczywiście fotografując całą sylwetkę zawsze możliwe jest jego kadrowanie ( o ile zdjęcie ma wystarczająco dobrą jakość!) jednak zachęcam, by wykonywać zdjęcia zbliżone proporcjami do ostatecznego efektu, jaki chcemy uzyskać! Ważne jest by postać na portrecie stanowiła jego centrum i byłą usytuowana na środku kadru, dobrze jest też zachować nieco tła po bokach oraz od góry, co daje możliwość wykadrowania zdjęcia do pożądanego rozmiaru.

➡📷PO PIĄTE – KĄT UJĘCIA! Wykonując zdjęcie portretowe pamiętaj, by ustawić obiektyw na wysokości twarzy dziecka bądź delikatnie z góry. Unikaj ujęć z perspektywy „od dołu”, bo takie zdjęcia powodują, że proporcje sylwetki są zaburzone i nienaturalnie wyglądają, a wykonanie ich z efektem wow wymaga wprawy i jest nieco trudniejsze.

🤗Jak widzicie sztuka wykonania samodzielnego zdjęcia do zaproszenia nie jest wcale aż tak trudna, jak mogłoby się wydawać, pod warunkiem, ze zadbamy o odpowiednie przygotowanie, przemyślimy kilka kwestii i podejmiemy kilka prób bez zrażania się jeśli nie wyjdzie nam za pierwszym razem! Ostatecznie warto- bo efekt zachwyca, a zaproszenie ze zdjęciem będzie stanowić niezwykłą pamiątkę! Zawłaszcza, że to samo zdjęcie możemy wykorzystać również później przy okazji innych dodatków ( księga gości, podziękowania dla gości, skrzynia wspomnień, album) . Oczywiście możemy też w obrębie jednej sesji wykonać kilka rożnych ujęć i pokusić się o różnorodność! Wszystko zależy od naszej kreatywności ! 💪💪💪