Garść praktycznych wskazówek!

Zaproszenia za zdjęciem, to wiodący tren pierwszokomunijny w 2022 roku!

?Zaproszenie ze zdjęciem nie tylko podkreśla jego indywidualny charakter poprzez personalizację, ale też poza swoją oczywistą funkcją, pełni rolę niezwykłej pamiątki! Zdjęcie stanowiące centralny punkt zaproszenia akcentuje jego unikatowość, a dobór najwyższej jakości dodatków tworzących całokształt zaproszenia i precyzja jego wykonania sprawiają, że jest to wybór, który zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta! Zwłaszcza, że jest z czego wybierać, gdyż linie zaproszeń i dodatków pierwszokomunijnych GOLD COLLECTION i SILVER COLLECTION oferują mnogość różnorodnych wzorów spośród których każdy ma możliwość wyboru wg własnych preferencji i gustu!

➡Decydując się jednak na wybór tego typu zapeszenia musimy wpierw uświadomić sobie, że na ostateczny efekt wizualny zamówionego projektu w ogromnej mierze wpływa nadesłane przez nas zdjęcie! Myśląc o tego typu wzorze warto więc zastanowić się jakim zdjęciem dysponujemy i czy ewentualnie jesteśmy w stanie podjąć wysiłek, by samodzielnie wykonać odpowiednie zdjęcie lub zlecić jego wykonanie fotografowi. W tym drugim przypadku warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej, ale jeśli nie posiadamy zdjęć sesyjnych, to tak naprawdę nic straconego!

Dziś każdy niemalże z nas dysponuje smartfonem w których aparaty fotograficzne są już na tyle zaawansowane, iż jesteśmy w stanie niewielkim wysiłkiem uzyskać satysfakcjonujący efekt, wystarczający na potrzeby zaproszenia, czy dodatków pierwszokomunijnych ze zdjęciem naszej pociechy.

?Jeśli zdecydujesz się na tę opcję skorzystaj proszę z kilku moich porad, które pozwolą Ci uzyskać satysfakcjonujący efekt i sprawią, że wykonana przez Ciebie fotografia będzie pięknie prezentować się na zaproszeniu mojego autorstwa!

➡?PO PIERWSZE – ZADBAJ O DOBRE OŚWIETLENIE! Najlepszym światłem, jest oczywiście te naturalne, dzienne. Znajdź miejsce, gdzie wpada dużo dziennego światła i poczekaj na jasny, słoneczny dzień. Nigdy nie wykonuj zdjęć pod światło! Świtało w twarz to klucz do dobrze oświetlonego portretu! Jeśli uznasz, że światła wciąż jest zbyt mało możesz jeszcze doświetlić sylwetkę dodatkową lampą ( o neutralnym lub białym świetle) lub jeśli posiadasz aparat z funkcją portretu ( rozmywa ono tło za sylwetką) wykonać zdjęcie w plenerze – takie zdjęcia na tle zieleni prezentują się niezwykle naturalnie i pięknie!

➡?PO DRUGIE – TŁO – IM JAŚNIEJSZE I BARDZIEJ NEUTRALNE TYM LEPIEJ! Tło ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku zdjęć portretowych wykorzystywanych przy zaproszeniach. Znajdź gładką ścianę ( najlepiej białą lub jasnoszarą), jeśli zaś nie posiadasz takiej wykorzystaj materiał zawieszając go tak, by tworzył tło. Możesz też wykonać zdjęcie w plenerze na tle zieleni, pól lub lasu jeśli posiadasz w aparacie funkcję portretową lub rozmycia tła. Pamiętaj, że sylwetka powinna być oddalona od tła na dwa-trzy kroki- wówczas uzyskamy delikatniejszy efekt, a faktura planu znajdującego się z tyłu nie będzie widoczna.

➡?PO TRZECIE- ODPOWIEDNI UBIÓR! Warto przemyśleć kwestię ubioru, gdyż powinien być on spójny z charakterem zaproszenia i okazją na jakie jest ono przygotowywane. Dobrze sprawdzi się tu strój komunijny w postaci alby lub garniturku, lecz nie jest to warunek konieczny. Elegancka koszula, delikatna sukienka, czy gładka bluzeczka zaprezentują się równie dobrze. Ważne jest by pozbawione one były wyrazistych kolorów i wzorów i raczej stapiały się z otoczeniem aniżeli wybijały się z niego. W przypadku ubioru należy też przemyśleć kwestie fryzury i dodatków. Delikatny kwiat lub wianuszek na głowie doda zdjęciu komunijnego akcentu, a świeca lub różaniec w ręku będą oryginalnymi dodatkami!

➡?PO CZWARTE – PROPORCJE! W przypadku zaproszeń ze zdjęciem najbardziej pożądane fotografie to te portretowe, czyli od pasa w górę! Skupmy się zatem na twarzy dziecka, zachęćmy je do delikatnego uśmiechu i naturalności. Oczywiście fotografując całą sylwetkę zawsze możliwe jest jego kadrowanie ( o ile zdjęcie ma wystarczająco dobrą jakość!) jednak zachęcam, by wykonywać zdjęcia zbliżone proporcjami do ostatecznego efektu, jaki chcemy uzyskać! Ważne jest by postać na portrecie stanowiła jego centrum i byłą usytuowana na środku kadru, dobrze jest też zachować nieco tła po bokach oraz od góry, co daje możliwość wykadrowania zdjęcia do pożądanego rozmiaru.

➡?PO PIĄTE – KĄT UJĘCIA! Wykonując zdjęcie portretowe pamiętaj, by ustawić obiektyw na wysokości twarzy dziecka bądź delikatnie z góry. Unikaj ujęć z perspektywy „od dołu”, bo takie zdjęcia powodują, że proporcje sylwetki są zaburzone i nienaturalnie wyglądają, a wykonanie ich z efektem wow wymaga wprawy i jest nieco trudniejsze.

?Jak widzicie sztuka wykonania samodzielnego zdjęcia do zaproszenia nie jest wcale aż tak trudna, jak mogłoby się wydawać, pod warunkiem, ze zadbamy o odpowiednie przygotowanie, przemyślimy kilka kwestii i podejmiemy kilka prób bez zrażania się jeśli nie wyjdzie nam za pierwszym razem! Ostatecznie warto- bo efekt zachwyca, a zaproszenie ze zdjęciem będzie stanowić niezwykłą pamiątkę! Zawłaszcza, że to samo zdjęcie możemy wykorzystać również później przy okazji innych dodatków ( księga gości, podziękowania dla gości, skrzynia wspomnień, album) . Oczywiście możemy też w obrębie jednej sesji wykonać kilka rożnych ujęć i pokusić się o różnorodność! Wszystko zależy od naszej kreatywności ! ???

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *